Derka dla Hobby Horse 04

Derki – akcesoria do Hobby Horse

Derka dla Hobby Horse to doskonałe uzupełnienie zabawki.

Derka to specjalne okrycie dla konia, które ma chronić zwierzę przed słońcem, wiatrem, chłodem lub deszczem. Jest to więc rodzaj ubrania dla konia. Oprócz funkcji ochronnych, derki są też piękną ozdobą rumaka.

Nasze derki zaprojektowane są tak, aby przypominały prawdziwą derkę do okrywania konia. Dzięki temu dziecko uczy się opieki nad zwierzęciem, co wzmacnia w nim rozwój empatii oraz umiejętności społecznych.

Pikówka i kołnierz z tkaniny minky nawiązują do materiałów, z których wykonane są prawdziwe derki dla koni.

Derka jest zapinana na sprzączkę, aby ułatwić dziecku jej zakładanie i zdejmowanie z konika Hobby Horse.

Wymiary derki:

  • Długość: 31 cm, Szerokość: 40 cm
  • Długość sznurka – około 12 cm.

Co to jest derka?

Derka to okrycie dla konia, czyli najprościej mówiąc jest to coś w rodzaju ubrania. Podobnie jak u człowieka pełni ono przede wszystkim funkcję ochronną. Konie naturalnie dostosowują się do zmian pór roku. To oznacza, że w zimie obrastają gęstą sierścią, która ma je chronić przed wiatrem, zimnem, deszczem i śniegiem. Dzięki temu konie są przystosowane do niskich temperatur.

W zimie jest tam zdecydowanie cieplej niż na zewnątrz, a w lecie chłodniej. Z tego powodu konie te nie mają takich samych zdolności do szybkiego dostosowywania się do zmieniającej się pogody jak te, które żyją cały czas na wolności – na przykład mustangi.

Derka zazwyczaj zakrywa grzbiet, tułów oraz zad, ale są i takie które zakłada się też na szyję. Zapina się ją specjalnymi paskami. Przebiegają one w okolicy mocowania popręgu (czyli pasa, który stabilizuje siodło) oraz między tylnymi nogami konia.

W lecie natomiast gubią sierść, aby skóra mogła lepiej oddychać i nie pociła się wtedy, gdy jest gorąco. W środowisku naturalnym konie oczywiście nie noszą derek. Te, które są na stałe trzymane w stajni mają zupełnie inne warunki do życia.

Derka 03

Kiedy należy zakładać koniom derkę?

To oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb konia. Jednak są sytuacje kiedy jeździec lub właściciel powinien to rozważyć:

Derka 02

Treningi -> konie, które regularnie ćwiczą, a zatem mają często założone siodło mogą potrzebować derki dla zwiększenia komfortu podczas treningów lub zawodów. Koniom treningowym powinno się regularnie golić sierść, nawet w zimie. Skóra koni z przyciętą sierścią nie jest już tak mocno chroniona przez włosie, zatem ryzyko otarć jest zdecydowanie większe. Koń, który intensywnie trenuje szybciej się poci, więc wilgotna i nieprawidłowo pielęgnowana skóra jest bardziej podatna na różnego rodzaju choroby. Dodatkowo rozgrzany, spocony po treningu wierzchowiec może “zderzyć się” z niską temperaturą, dlatego kluczowe jest w tym przypadku szybkie osuszenie sierści. To znacznie obniża ryzyko zachorowania.

Stan zdrowia -> konie, podobnie jak ludzie, zapadają na przeróżne choroby. Więc te, których stan zdrowia nie jest dobry, albo te które mają obniżoną odporność mogą wymagać dodatkowej ochrony. Jednym ze sposobów jest więc okrywanie zwierzęcia, aby nie dopuścić do pogłębianie się chorób.

Transport -> konie również podróżują, często z jednej strefy klimatycznej do drugiej. Dlatego mogą one potrzebować czasu na aklimatyzację, zwłaszcza w przypadku gdy przybywają z cieplejszego regionu do zimniejszego.

Wiek -> konie dożywają niejednokrotnie sędziwego wieku. Wówczas nasi seniorzy mogą być bardziej wrażliwi na zmiany temperatury i potrzebować w związku z tym dodatkowego okrycia.

Jakie są rodzaje derek?

W zależności od funkcji, które mają pełnić oraz od materiału, z którego są uszyte, derki można podzielić na kilka rodzajów:

  • Padokowe -> padok to ogrodzony wybieg, o trawiastym lub piaszczystym podłożu, gdzie konie mogą się swobodnie poruszać poza stajnią. Konie, które mieszkają w stajniach powinny więc w miarę możliwości jak najczęściej przebywać na zewnątrz. Łąki czy pastwiska to ich naturalne środowisko, ponieważ tam mogą bez żadnych ograniczeń biegać, galopować lub odpoczywać. Poza tym koń jest zwierzęciem stadnym, więc jak najczęstszy kontakt z innymi zwierzętami pozytywnie wpływa nie tylko na ich sprawność fizyczną, ale też na psychikę. Dlatego też w okresach chłodniejszych, zwłaszcza jesienno – zimowych, derka chroni konia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr czy niższe temperatury.
    Derki padokowe mają zazwyczaj nieprzemakalną powłokę i wykonane są z wytrzymałych tkanin. Czasem podszyte są dodatkowo polarem. Miękki materiał polarowy jest nie tylko delikatny dla skóry konia, ale też zapewnia ciepło oraz pomaga szybciej osuszyć konia.
  • Stajenne -> stajnie przeważnie nie wymagają ogrzewania ponieważ do utrzymania odpowiedniej temperatury wystarczy ciepło pochodzące od samych zwierząt oraz ciepło wytwarzane w procesie rozkładania się ściółki. Bywają jednak sytuacje, gdy na zewnątrz jest naprawdę zimno albo gdy w boksach przebywają konie wymagające szczególnej opieki. W takich przypadkach jednym z dostępnych rozwiązań jest dogrzewanie stajni za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych grzejników. Można też okrywać konie derką, aby zwiększyć ich komfort i ciepłotę ciała.
    Derki stajenne, oprócz funkcji ochronnej zapobiegają też brudzeniu się sierści konia. Jest to bardzo przydatne dla właścicieli koni o jasnym umaszczeniu, albo przed zawodami czy pokazem, gdy nie chcemy co chwilę czyścić naszego rumaka.
    Derka stajenna powinna być uszyta z delikatniejszych i bardziej oddychających materiałów niż derka padokowa.
Hobby Horse Kucyk Stella Derka 01
Derka dla Hobby Horse 05
  • Treningowe -> stosowane podczas treningów, zwłaszcza w chłodniejsze dni, aby zapobiec przeziębieniom lub infekcjom górnych dróg oddechowych. Derki treningowe są również przydatne w czasie lonżowania lub spacerów na karuzeli.
    Derki treningowe są krótsze niż np. derki padokowe czy stajenne, ponieważ są przystosowane do zakładania pod siodło. Produkowane są z tkanin, które szybko i łatwo pochłaniają wilgoć. Dla jeźdźców, którzy uwielbiają przejażdżki konne na otwartym terenie dostępne są też derki z odblaskowymi wstawkami, dzięki czemu koń jest lepiej widoczny, zwłaszcza po zmroku.
  • Osuszające -> pomagają w osuszaniu konia po intensywnym wysiłku. podobnie jak derki treningowe powinny być uszyte z tkanin, które szybko absorbują wilgoć i zapobiegają wyziębieniu organizmu.
  • Siatkowe -> zakładane najczęściej wiosną lub latem, aby chronić konia przed owadami, które potrafią być naprawdę bardzo dokuczliwe.
  • Transportowe -> konie przewożone są w specjalnie do tego przygotowanych przyczepach, składających się z jednego lub dwóch boksów. I choć trudno to sobie wyobrazić podróżują też statkiem i samolotem! W czasie transportu często odkrywane są derkami, które mają zapewnić im ochronę przed otarciami i obiciami, zwłaszcza że wyboiste i dziurawe drogi, turbulencje lub fale morskie mogą być bardzo niekomfortowe dla wierzchowca.
  • Pokazowe, nazywane czasem turniejowymi są zakładane na grzbiet konia w czasie zawodów lub pokazów. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów, ozdobione haftem lub przeszyciami, co jeszcze bardziej podkreśla elegancję i grację konia. Czasem na derce naniesione jest logo właściciela stadniny lub sponsora zawodów.

Wybór odpowiedniej derki – zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb konia, jego wieku, stanu zdrowia oraz warunków, w których żyje. Dobierając derkę powinno się również zwracać uwagę na model, rozmiar i materiał z którego jest uszyta. W ten sposób zapewniamy naszych ulubieńcom nie tylko komfort, ale dbamy też o ich zdrowie i bezpieczeństwo.