Witam Was, moi Drodzy Miłośnicy koni Hobby Horse!
Dziś chciałbym opowiedzieć Wam o najbardziej dzikiej rasie koni, a jednocześnie najbardziej tajemniczej – o mustangach.
Mustangi to nie tylko symbol Dzikiego Zachodu, ale także ważna część dziedzictwa historycznego i kulturowego Ameryki Północnej. Ich historia i umiejętność dostosowania się do trudnych warunków życia sprawiają, że są one obiektem fascynacji i szacunku zarówno ze miłośników koni, jak i badaczy dzikiej przyrody.
Mustang, to uosobienie wolności, które przypomina nam o epoce pionierów przemierzających po raz pierwszy bezkresne terytoria Ameryki. To koń, który zapisał się w ludzkiej świadomości jako dziki, żywiołowy i niepokorny duch galopujący niczym cień wśród dolin i gór.
Oto kilka istotnych informacji na temat tych wyjątkowych zwierząt.
Historia
- Mustang to potomek konia hiszpańskiego, który został przywieziony do Ameryki Północnej w XVI wieku. Nazwa tej rasy pochodzi od hiszpańskiego słowa “mesteño”, co w luźnym tłumaczeniu oznacza “bez właściciela”.
- Część tych koni uciekła na okoliczne prerie lub została uwolniona i wtórnie zdziczała, tworząc sporą populację.
- W okresie największego rozwoju, czyli pod koniec XVIII wieku stada mustangów były bardzo liczne. Szacuje się, że mogło ich być nawet 5 milionów.
- Część koni żyjących na wolności była ponownie wyłapywana przez Indian. Wraz z napływem ludności na zachodnie tereny Stanów Zjednoczonych coraz więcej mustangów była wykorzystywana przez kowbojów oraz farmerów do pracy w rolnictowie lub do pilnowania bydła.
Inspiracją do stworzenia hobby horse „Silent Wind” są dzikie i najbardziej tajemnicze konie, czyli mustangi.
Wygląd
- Mustangi mają przeciętną wysokość w kłębie, to znaczy około 142 centymetrów; nie są to więc konie zbyt wysokie.
- Mają natomiast silne nogi i zwarty, mocno umięśniony tułów,
- Galop bez podkucia po suchych trawach, kamieniach oraz twarda ziemia sprawiają, że mustangi mają niezwykle twarde kopyta,
- Mają silne uzębienie ze względu na rodzaj pożywienia dostępny na preriach.
- Mustangi nie mają określonej maści, ponieważ powstały z krzyżowania różnych ras koni. Ich umaszczenie może być różnorodne, od karych po kasztanowe, poprzez białe lub “łaciate”.
Życie w stadzie
- Mustangi żyją w niewielkich stadach, liczących po kilkanaście dorosłych koni i źrebiąt.
- Życie na wolności bywa ryzykowne. Naturalnym wrogiem mustangów są pumy, kojoty i wilki, a znalezienie schronienia na otwartej przestrzeni jest niezwykle trudne. Dlatego konie pozostają zawsze czujne, nawet w czasie odpoczynku. Stado ma wypracowany swój własny system ostrzegania i w razie jakiegokolwiek zagrożenia podrywa się do ucieczki.
- Na czele stada stoi najstarsza klacz. Jej zadaniem jest prowadzenie swoich koni do pożywienia, przecieranie nowych szlaków oraz wskazywanie drogi ucieczki w przypadku, gdy do stada zbliża się jakiś drapieżnik.
- W czasie ucieczki stado “zamyka” najstarszy ogier, który ma chronić pozostałe konie, a w szczególności młode. Będzie on bronił stado również wtedy, gdy na jego terytorium wtargnie jakiś nieproszony gość, na przykład inny ogier.
- Stado potrafi szybciej zdobyć pożywienie niż zwierzę żyjące samotnie. Konie dzielą się również opieką nad młodymi końmi. Źrebięta muszą szybko dorosnąć w tych trudnych warunkach. Niedługo po narodzinach stają na nogi i uczą się chodzić. Koniki rodzą się zazwyczaj wiosną lub latem, ponieważ te pory roku pozwalają matce wykarmić swoje źrebię i przygotować je na zimę. Gdy młode podrosną, to znaczy gdy kończą mniej więcej 3 rok życia odchodzą ze stada aby założyć własną rodzinę.
Charakter
- Mustang to symbol wolności i niezależności. I faktycznie są one trudne do ujarzmienia. Nie poddają się łatwo woli człowieka i ciężko jest zdobyć ich zaufania. Ale gdy się to zaufanie już zdobędzie, mustang potrafi być lojalnym i wiernym towarzyszem.
Pożywienie
- Warto poświęcić chwilę na ten punkt, ponieważ pokarm, który spożywają dzikie mustangi różni się zasadniczo od tego co jedzą konie trzymane w stajniach i zagrodach. Mustang zjada to, co zaoferuje mu natura, a więc trawy, liście, zioła, pędy krzewów, owoce i nasiona. Warunki panujące na preriach nierzadko bywają naprawdę ciężkie. W zależności od pory roku może tam być bardzo sucho, albo zimno. Śnieg i zamarznięte rzeki zmuszają mustangi do walki o najmniejsze źdźbło trawy, które nierzadko muszą wykopać spod pokrywy śnieżnej. W ekstremalnych przypadkach mustangi potrafią wytrwać nawet kilka dni bez jedzenia i bez wody. Skrajne temperatury oraz niedostatki pożywienia wpłynęły na to, że mustang jest koniem niezwykle wytrzymałym. Z drugiej jednak strony to powoduje, że przeciętna długość życia mustangów jest niższa niż u koni hodowlanych.
- Mustangi odgrywają nieocenioną rolę w przyrodzie. Dzięki temu, że prowadzą wędrowny tryb życia i przemieszczają się swobodnie z miejsca na miejsce biorą udział w rozsiewaniu różnych gatunków roślin. Nie każdy pokarm jest przez nie trawiony, na przykład nasiona. Wydalone opadają na glebę i przy sprzyjających warunkach mają szansę zakiełkować.
Zakończenie
Mam nadzieję, że udało mi się przekazać Wam choć kilka najważniejszych informacji na temat dzikich mustangów zamieszkujących prerie Ameryki Północnej . To naprawdę piękne konie, w których żyłach płynie zew przygody i wolności.
Do następnego razu!
Wasz przyjaciel, Mustang “Silent WInd”
QUIZ
Co najczęściej jedzą mustangi:
◻️ świeżą trawę i siano,
◻️ nasiona, suchą trawę, liście i zioła,
◻️ jabłka, marchew i buraki
Które zdanie nie jest prawdziwe:
◻️ mustangi żyją w stadach, które liczą po kilkanaście dorosłych koni i młode źrebięta,
◻️ na czele stada stoi najstarsza klacz, która pełni rolę przewodnika,
◻️ mustang samotnie przemierza prerię i nie lubi towarzystwa innych koni
Młode źrebięta:
◻️ rodzą się na wiosnę lub w lecie,
◻️ nie potrafią chodzić zaraz po urodzeniu i uczą się tego dopiero wtedy, gdy nadchodzi zima,
◻️ pozostają w stadzie do końca życia
Mustangi są znane na świecie jako konie:
◻️ o łagodnym usposobieniu i można je szybko udomowić,
◻️ które osiągają najlepsze wyniki w wyścigach konnych,
◻️ dzikie, które trudno jest ujarzmić